Kuchnia to miejsce wykonywania precyzyjnych czynności – nic więc dziwnego, że zależy nam na dobrym doświetleniu tego wnętrza światłem dziennym. Wiele projektów przewiduje więc umieszczenie okna bezpośrednio nad blatem kuchennym – często w pobliżu zlewu. Takie rozwiązanie zwiększa wygodę użytkowania, jednak komplikuje kwestię doboru osłony wewnętrznej okna.
Spis Treści
Kuchnia jest bardzo specyficznym pomieszczeniem w domu – wilgotność powietrza jest w niej wyższa, niż w pozostałej części domu (z wyłączeniem łazienki). Narażona jest również na osadzanie się oparów i zapachów powstających przy gotowaniu. Z tego względu dobranie odpowiednich materiałów jest szczególnie ważne.
Rolety materiałowe do kuchni
Klasyczne rolety wykonane są z materiałów nieodpornych na intensywne zapachy oraz wilgoć, dlatego rozwiązanie to poleca się wyłącznie do wnętrz, w których zainstalowane są okapy odprowadzające opary znad kuchenki. Rolety nie sprawdzą się w kuchniach, które mają problem z wentylacją i nadmierną wilgotnością powietrza (można to zweryfikować sprawdzając, czy wilgoć nie skrapla się na wewnętrznej szybie okna) – do takich pomieszczeń zaleca się przesłony z innych materiałów. Jeśli jednak Twoja kuchnia, bądź aneks nie ma problemów z wentylacją – klasyczna roleta jest bardzo trafionym rozwiązaniem.
Niewątpliwą zaletą rolet jest łatwy i bezinwazyjny montaż – montuje się je bezpośrednio na skrzydle okiennym, za pomocą haczyków. Nie ma zatem potrzeby wiercenia otworów w ramie okna lub ścianie nad nim. Montaż na skrzydle pozwala również na uchylanie i otwieranie okna bez potrzeby zwijania rolety. Częste wietrzenie i odpowiednia wentylacja w kuchni jest niesamowicie istotna, dlatego warto mieć to na uwadze, wybierając osłonę okna.
Rolety to system, który opuszczany jest z góry – w kuchni ma to zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że z łatwością można całkowicie zwinąć roletę na czas sprzątania lub mycia okna. Dzięki temu roleta przez długi czas pozostaje w dobrej formie, ponieważ nie zostaje zachlapana mydlinami i detergentami. Niestety, klasyczne rolety nie mają możliwości rozwinięcia na wybraną część okna – co może dyskwalifikować je w mieszkaniach na parterze, w których często zasłania się wyłącznie dolną część szyby.
Czy rolety dzień i noc sprawdzą się w kuchni?
W przeciwieństwie do rolet materiałowych, modele dzień – noc wykonane są ze sztucznych tkanin, które nie wchłaniają zapachów. To powoduje, że są bardzo dobrym rozwiązaniem do kuchni. Podobnie jak modele klasyczne, posiadają systemy umożliwiające montaż bezpośrednio na skrzydle okiennym, dzięki czemu nie przeszkadzają w otwieraniu i uchylaniu okna.
Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość precyzyjnego operowania ilością wpadającego do wnętrza światła. To bardzo ważne, szczególnie dla kuchni o ekspozycji południowej i zachodniej, do których wpada bardzo dużo słońca, przez co pomieszczenie szybko się nagrzewa. Aby doświetlić pomieszczenie nie trzeba całkowicie zwijać rolety – wystarczy ustawić ją w pozycji, w której ciemniejsze paski nachodzą na siebie – tą cechę docenią szczególnie wszyscy Ci, którzy mieszkają przy ruchliwych ulicach lub na dużych osiedlach.
Rolety dzień – noc cechuje bardzo odważna stylistyka – poziome pasy są mocnym akcentem we wnętrzu. Ten model szczególnie dobrze sprawdzi się zatem w nowoczesnych kuchniach z gładkimi, błyszczącymi frontami i prostymi bryłami. Należy też unikać innych wyrazistych wzorów – na tapecie lub kolorowych płytkach – połączenie intensywnych deseni może spowodować, że wnętrze stanie się przytłaczające. Rolety dzień – noc nie sprawdzą się również w klasycznych i rustykalnych kuchniach, ponieważ zdominują ich subtelny charakter. Do tych wnętrz poleca się delikatniejsze rozwiązania.
Żaluzje poziome najczęściej wybierana osłona do kuchni
Klasyczne żaluzje złożone z lameli to często spotykane rozwiązanie w kuchniach. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo elegancki i ponadczasowy sposób przesłonięcia okna, a mnogość materiałów i kolorów powoduje, że łatwo dopasowują się do każdego pomieszczenia. Mając na względzie wysoką wilgotność w kuchni, warto skierować się ku żaluzjom aluminiowym – drewniane lamele narażone na kontakt z wodą mogą ulegać wypaczaniu. Aktualnie na rynku dostępne są aluminiowe żaluzje, pokryte taśmą imitującą wzór drewna – dopiero wnikliwe oko jest w stanie zauważyć, że nie jest to naturalny materiał. To dobra alternatywa dla wszystkich, którym zależy na klasycznym kolorze drewna.
Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dokładnego regulowania kąta padania promieni słonecznych do pomieszczenia. Podobnie jak przy roletach dzień – noc, nie ma konieczności całkowitego podnoszenia żaluzji by wpuścić światło do kuchni. Te cechy powodują, że jest to szczególnie dobra propozycja do mieszkań w bloku, w których okna wychodzą na inne budynki.
Niestety, budowa żaluzji powoduje, że łatwo osadza się na nich kurz. W kuchni jest to szczególnie uciążliwy problem, ponieważ oprócz kurzu, na lamelach gromadzi się również lepki osad powstały przy gotowaniu. Rozwiązaniem może być zakup specjalnych szczotek lub rękawic do czyszczenia i bardzo regularne wycieranie lameli. Dla wielu będzie to czynnik dyskwalifikujący żaluzje jako osłonę okna kuchennego.
Plisy w kuchni
To rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością w kuchniach, z powodu swojej budowy. Plisy mogą zakrywać dowolną część okna, dzięki czemu świetnie sprawdzą się jako nowoczesne zazdrostki lub krótkie, ozdobne firanki, które w razie potrzeby szybko przeobrażą się w pełną osłonę okna. Budowa plisów pozwala także na stosowanie ich w oknach o nietypowych kształtach – trapezowych, trójkątnych, a nawet okrągłych. To niewątpliwy plus dla posiadaczy kuchni na poddaszu.
Plisy to system, który znajduje się bezpośrednio na szybie – z tego powodu należy wystrzegać się go we wnętrzach, które mają problem z wentylacją i zbyt wysokim poziomem wilgotności. Skraplająca się na oknie woda może spowodować, że na materiale pojawi się grzyb lub po prostu go zniszczy. Do takich wnętrz polecane są squidy lub rozwiązania, które nie przylegają bezpośrednio do powierzchni okna.
Osłonięcie okna w kuchni, szczególnie tego nad blatem, to spore wyzwanie
Rozwiązanie musi spełnić szereg wymagań – być odpornym na wilgoć, nie chłonąć oparów i zapachów. W tym pomieszczeniu należy przedłożyć wygodę użytkowania oraz trwałość wybranego materiału nad jego dekoracyjność. Tradycyjne tkaniny, z których wykonane są zasłony lub rolety rzymskie nie spełnią tych oczekiwań – dlatego mimo swojego dekoracyjnego charakteru, na dłuższą metę nie sprawdzą się w kuchni.
Niezwykle istotną kwestią jest sposób montażu osłony – nie powinien on kolidować z otwieraniem skrzydła okiennego. Rolety (zarówno klasyczne jak i dzień – noc) przykręcone do ściany lub sufitu nie zdadzą egzaminu. Należy zwrócić na to szczególną uwagę i wybierać modele montowane bezpośrednio do skrzydła okiennego.
Najbardziej wszechstronne okazały się być plisy, jednak należy pamiętać o ich małej odporności na wodę skraplającą się na szybie. Jeśli borykasz się z problemem nadmiernej wilgotności w kuchni, wybierz żaluzje – aluminiowym lamelom nie grozi wypaczanie ani niszczenie. Dobrym rozwiązaniem może być również squid, który rewelacyjnie zasłoni okno przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów.
Pamiętaj, żeby zawsze dobierać osłony okien zgodnie z wymaganiami pomieszczeń. Rozwiązania, które sprawdzą się w kuchni, nie zawsze będą najlepszymi propozycjami do salonu – i odwrotnie. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu podobnej stylistyki, wybierz zasłony, żaluzje, czy rolety w podobnych odcieniach – każde z tych rozwiązań jest produkowane w setkach, jeśli nie tysiącach kolorów. Bez problemu znajdziesz takie, które będą do siebie pasowały, jednocześnie spełniając wymagania poszczególnych pomieszczeń.