Jeśli nie przeprowadzasz remontu z powodu nagłych wypadków losowych, tylko możesz się do niego przygotować, warto założyć sobie planer wnętrzarski. To taki ideabook zbierający pomysły, byś mogła remontować na bazie określonej swojej wizji. Po co?
Spis Treści
W czym pomaga zbieranie inspiracji do urządzenia domu?
Zdania mogą być podzielone, ale wydaje mi się, że najważniejszą zaletą kolekcjonowania pomysłów jest ich przemyślenie, rozważniejsze kupowanie i ułatwienie sobie rozmów z projektantami i wykonawcami remontu. To wszystko wynika z faktu, że dostajesz czas, aby sobie pobyć w towarzystwie zebranych pomysłów. Oswoić się z nimi. Zastanowić się, czy to było tylko chwilowe zauroczenie, czy jednak w otoczeniu takich, czy innych rzeczy chcesz żyć i mieszkać.
Zbierając idee na urządzenie wnętrza to na tym etapie działasz impulsywnie, bo umieszczasz w swoim planerze to, co Ci się podoba. Wykluczasz tym samym tzw. kompulsywne wydawanie pieniędzy, pod wpływem podobających się Tobie przedmiotów. Idąc do sklepu, mając wybrane 3 lampy, wybierasz z tych lub podobnych modeli a nie z całej oferty.
W czym pomaga zbieranie inspiracji do urządzenia domu?
Zdania mogą być podzielone, ale wydaje mi się, że najważniejszą zaletą kolekcjonowania pomysłów jest ich przemyślenie, rozważniejsze kupowanie i ułatwienie sobie rozmów z projektantami i wykonawcami remontu. To wszystko wynika z faktu, że dostajesz czas, aby sobie pobyć w towarzystwie zebranych pomysłów. Oswoić się z nimi. Zastanowić się, czy to było tylko chwilowe zauroczenie, czy jednak w otoczeniu takich, czy innych rzeczy chcesz żyć i mieszkać.
Zbierając idee na urządzenie wnętrza to na tym etapie działasz impulsywnie, bo umieszczasz w swoim planerze to, co Ci się podoba. Wykluczasz tym samym tzw. kompulsywne wydawanie pieniędzy, pod wpływem podobających się Tobie przedmiotów. Idąc do sklepu, mając wybrane 3 lampy, wybierasz z tych lub podobnych modeli a nie z całej oferty.
Jak prowadzić planer?
Wszystko zależy od Twojej osobowości i potrzeb. Jeśli jesteś osoba, która często zmienia zdanie, ale ceni sobie tradycyjne metody, wybierz kołonotatnik albo segregator. Dzięki temu chcąc coś wyrzucić, wyrwiesz kartkę i nie niszczysz całości. Segregator idzie krok do przodu, bo pozwoli Ci lepiej porządkować inspiracje, dzięki zastosowanym podziałom, np. przekładkom. Będziesz mogła nie tylko “wyrywać” pomysły, ale i je dokładać i to od razu w odpowiednim miejscu.
Dzięki klasycznej metodzie zbierzesz najciekawsze dla siebie wycinki z czasopism, ulotek marketowych itd. W niektórych sklepach otrzymasz także próbki tkanin, które możesz zachować. Mając je zawsze przy sobie, zupełnie inaczej dobiera się dodatki, wybiera zasłony, tapicerkę itd. Z pewnością znasz paski z odcieniami farb, dzięki którym z łatwością wymieszasz kolory na ścianę.
Gdy będzie przed Tobą urządzanie całego domu – możesz zorganizować sobie pudełko, bo w grę będą wchodzić próbki paneli, farby do testów w małych opakowaniach, kawałki wykładzin, tkanin, jakaś pamiątka, która Cię inspiruje. Dzięki takiemu zbieractwu nie będziesz krążyć we mgle.
Pod względem przekładania, usuwania i dodawania z pewnością lepsze są rozwiązania internetowe, serwisy wnętrzarskie, aplikacje, czy tablice na Pinterest. Możesz wszystko pokatalogować, ponazywać. Nic Ci nie umknie i możesz tych grup inspiracji tworzyć w sumie nieskończenie wiele.
Podział tematyczny zależy tylko od Ciebie. Możesz posegregować informacje według pomieszczeń i w ich ramach wyszczególnić meble, dodatki itd. Możesz też po prostu potworzyć zbiory z interesującymi Cię elementami, może całymi aranżacjami. Innym rozwiązaniem jest przypisanie danego elementu do sklepu, żeby od razu wiedzieć, gdzie go można kupić. By to zrobić katalogi powinny być odpowiednikami sklepów lub marek. Możesz wydzielić także katalogi segregując je na elementy architektoniczne np. ściany, okna podłogi. W takim miejscu posegregujesz kolory, rodzaje rolet, dobierzesz zasłony.
10 najważniejszych porad pozwalających efektywnie zbierać inspiracje do domu
Gdy dochodzi do momentu realizacji i ostatecznego wyboru spośród inspiracji, możesz zorganizować sobie wielkoformatowa powierzchnię, brystol lub tablicę. Podzielić ją na pomieszczenia i poukładać wzorcowe inspiracje w obrębie każdego z nich. Taka tablica inspiracyjna ułatwi poszukiwania Tobie, jeśli działasz samodzielnie, ale też będzie sprzyjała burzy mózgów ze współlokatorem, czy architektem, albo projektantem wnętrz. Nić porozumienia zostanie szybciej nawiązana.
Zachowaj źródło danej inspiracji
Jeśli zbierasz zdjęcia w Pinterest, nie będzie z tym kłopotu, bo zapamiętana będzie cała ścieżka. Jeśli zbierasz w katalogach na komputerze lub w chmurze, to do nazwy zdjęcia dodaj coś, co pomoże Ci przypomnieć sobie skąd masz dany pomysł. Natomiast, jeśli prowadzisz notatki, czy zapisujesz to w sposób tradycyjny, dopisz adres strony www, nazwę marketu budowlanego, markę.
Jak najwięcej własnych notatek
One pozwolą Ci zachować kontekst, jaki miałaś na myśli w momencie znalezienia danej idei. W zakres takiej notatki może wejść odpowiedź na pytanie dlaczego wybrałaś dany przedmiot, bo np. spodobał Ci się kolor. W ogóle przyczyna jest bardzo istotna i pozwala porządkować myśli nawet i po tysiącu kolejnych inspiracji. Jeśli nie jest to wycinek jednego przedmiotu z gazetki marketu budowlanego, to warto, abyś zapisała sobie o co chodzi, czy o kompozycję kolorystyczną, czy o motyw na tapicerce kanapy ze zdjęcia itd.
Segreguj od ogółu do szczegółu
Najogólniejszymi kategoriami mogą być dom i ogród. Dom możesz podzielić na poszczególne pomieszczenia: salon, kuchnia, pokój dzieci, sypialnię. W obrębie każdego z nich wyznaczyć miejsce na ogólną aranżację, gdzie możesz sobie zestawiać elementy oraz bardziej szczegółowe: dekoracja okien, podłoga, tapicerka, ściany.
Zrób swoją mapę marzeń
Jeśli czysto pragmatyczne podejście nie jest do końca zgodne z Twoją osobowością, możesz zbierać inspiracje na zupełnie innych zasadach. Nie muszą to być konkretne pojedyncze przedmioty a raczej cele i marzenia, jakie chciałabyś osiągnąć w swoim domu. Mając taką teczkę upragnionych aranżacji, być może nie dokonasz bardzo przemyślanych zakupów, ale wybierając się po nie będziesz dążyć do swoich pragnień. To zupełnie inny powód zbierania idei. Wpływa na rozwój, sprawdzanie potrzeb, prowadzi do osiągania celów. Jest tez swego rodzaju pamiątką po dawnych inspiracjach. Może stanowić także miejsce, w którym będziesz wykreślała to, co już zrealizowane.
Konsultuj zebrane pomysły
Jeśli tylko masz taką ochotę. Serwisy elektroniczne umożliwiają zbieranie inspiracji na kilku poziomach, publicznym, tylko dla określonej grupy lub całkowicie prywatnym. W każdym domu są przedmioty, które widzą nie tylko lokatorzy. Pokazywanie innym pomysłów pozwoli zebrać opinie, argumenty za i przeciw i to być może takie, o których wcześniej byś nie pomyślała, np. że ten kolor jest brudzący, tamten za jasny, albo że ta tkanina zbyt mocno zasłoni Twoje okna, bo to i tak będzie ciemny pokój.
Wracaj do pomysłów
To idealne działanie, jeśli zbieranie inspiracji to dłuższa perspektywa, bo np. teraz kupiliście działkę a dopiero za jakiś czas postawicie na niej dom. Zyskujesz kilka ładnych miesięcy, aby oswajać się zta myślą i się do niej przygotowywać. W tym czasie część inspiracji pewnie przestanie być aktualna, albo zachwycająca. Wracaj do tego, co zebrałaś cyklicznie, przeglądaj, odrzucaj, dodawaj, zmieniaj.
Praktycznym patentem jest wykorzystanie kopert na wycinki prasowe
Na opisanej stronie wklejasz kopertę i do niej wkładasz inspiracje. To rozwiązanie ma jedną wadę, nie widzisz na bieżąco co jest w środku.
Zabezpiecz pomysły
Upewnij się, że odkładasz swój notatnik w miejscu, gdzie go nikt ani nic nie zniszczy. Nie zaleje go kawa, dzieci nie wezmą do zabawy itd.
Rób wszystko w zgodzie ze sobą
Starając się zapamiętać w ideabooku jak najwięcej. Czas na selekcję jest przed Tobą. Najważniejsza jest tu metoda segregacji i takie zorganizowanie zasobów, by w przyszłości się w nich nie gubić.
Dobry system
To wszystko, co opisałam powyżej opiera się na dobrej organizacji. Jeśli używasz terminarza, czy planera w swojej codzienności, możesz zaczerpnąć z jego zasad i tworzyć ideabook z wystrojem wnętrz. Najistotniejsze jest to, by ogrom dostępnych źródeł ostatecznie znajdował się w jednym miejscu elektronicznym i jednym tradycyjnym, by korzystało Ci się z niego maksymalnie wygodnie.
Czy planer wnętrzarski ma wady
Kolekcjonowanie pomysłów wnętrzarskich ma oczywiście wadę. Jest nią przemijająca moda, nowe trendy, nowe projekty, wymiana asortymentu. Po jakimś czasie w zapisanym miejscu możesz nie znaleźć oczekiwanego produktu. Jednak widząc ogólną wizję, kolorystykę, jaka Cię interesuje, łatwiej i rozsądniej wybierzesz najlepszą alternatywę lub poszukasz identycznego modelu w internecie.
Gdzie tworzysz swój ideabook? Lubisz zatrzymywać na później zauważone gdzieś aranżacje albo przedmioty?