Lubisz tworzyć mood boardy? My wprost uwielbiamy i zachęcamy do tego naszych klientów. Jesteśmy wzrokowcami, a jedno zdjęcie mówi więcej niż 1000 słów. Dlatego kochamy oglądać piękne fotografie, albumy, pisma, porównywać kolory, odcienie...
Spis Treści
W codziennej pracy często po rozmowie z klientami tworzymy tablice inspiracji, aby wczuć się w atmosferę wnętrza, zobaczyć czy kolory pasują do siebie, porównać np. kolory ścian z kolorami tkanin plis czy rolet rzymskich. Inspiruje nas wszystko: otoczenie, muzyka, film, fotografia.
Czym jest mood board?
Jest on wizualnym przedstawieniem koncepcji projektowej. To nic innego jak tablica inspiracji. Dosyć popularną nazwą stosowaną zamiennie jest vision board. Funkcjonuje też bardziej finezyjne określenie jak „plansza stylistyczna”, zestawienie inspiracyjne.
Moodboardy tworzy się na etapie koncepcji, to idealny wstęp do poprowadzenia w następnym etapie projektu. My traktujemy te tablice jako sztukę samą w sobie. Przypominają nam obrazy tworzone z dzieciństwa, kolaże z wycinanych skrawków papierów.
Mood board służy nam głównie do określenia w jakich barwach będzie wnętrze czy kolory pasują do siebie czy „się nie gryzą” i czy przede wszystkim dobrze będziemy się w nich czuć. Osobiście zachęcamy do wrzucenia na mood board zdjęcia jakiegoś ulubionego przedmiotu, który będzie widoczny we wnętrzu jak wazon, filiżanka, kwiat w kolorowej doniczce. To może być bardzo fajne odniesienie do tego jakie barwy lubimy. W ten sposób łatwo się zorientować na wczesnym etapie czy obiera się właściwy kierunek, czy warto iść w tą stronę. Jest to świetny zbiór pomocnych materiałów, który jeśli nie sprawdzi się teraz może przydać się do kolejnych projektów.
Jak zrobić dobrą tablicę inspiracji - o czym pamiętać?
Niech Twój mood board nie będzie nudną tablicą w pdf. Daj się ponieść fantazji. Niech Twój mood board pobudzi Cię do inspiracji, przekroczy Twoje ograniczenia i sprawi, że zupełnie inaczej niż dotąd zaczniesz postrzegać swoje możliwości.
1. „Przeszukaj Internet”. Znajdź wizualizacje, inspiracje, które najbardziej do Ciebie trafiają. Przejrzyj katalogi firmowe, zdjęcia z realizacji. Mood board pomoże nam nawet gdy nie mamy żadnego pomysłu, kompletną pustkę w głowie. Szukamy wtedy konkretnej rzeczy która nam się podoba i do niej dopasowujemy zarówno styl jak i kolorystykę. Skorzystaj ze zdjęć prawdziwych przedmiotów, krajobrazów, tkanin. Warto również przejrzeć swoje stare zdjęcia w telefonie, może do niektórych masz szczególny sentyment i będą one wspaniałym źródłem inspiracji.
2. Zacznij od stworzenia wirtualnej tablicy. Nie musi być to jakiś skomplikowany, płatny program graficzny. Możemy skorzystać z powszechnie znanych programów jak powerpoint, photoshop lub aplikacji do tworzenia kolaży ze zdjęć My Vision Board. Oczywiście „fizyczna” wersja tablicy ma niewątpliwie swój urok, ale przygotowanie namacalnej wersji jest dużo bardzie czasochłonne, wymaga więcej pracy i wysiłku. Niewątpliwie jednak może stanowić sympatyczną pamiątkę zamkniętego już projektu.
3. Zastosuj kolory w takich proporcjach jakie chcemy zachować w swoim wnętrzu (60 do 30 do 10%). To nie jest wymóg. Kolorów możesz dać więcej. Pamiętaj o barwach roślin, często to one są dopełnieniem wyposażenia naszego wnętrza.
4. Wyselekcjonuj zdjęcia. Początkowo wybierałaś wszystko co Ci się spodobało, jest to bardzo proste, zwłaszcza na Pintereście. Im więcej zdjęć tym lepiej, pamiętaj jednak że elementy układanki powinny do siebie pasować, a ogromny zasób zdjęć często uniemożliwia spójny efekt końcowy. Z zebranego zbioru fotografii przefiltruj kilkanaście, które najbardziej będą pasowały do siebie, zarówno stylem jak i kolorystyką. Pozostałe zdjęcia zapisz, bardzo możliwe, że przydadzą Ci się na kolejne projekty czyli kolejne tablice inspiracji.
Mood board w zależności od rodzaju produktu
Jeżeli marzysz o żaluzjach drewnianych Anwis, ale nie wiesz jak dopasować wnętrze i nie wiesz jak tworzyć moodboardy. Baw się kolorami, dodatkami i stwórz wokół tych żaluzji całą koncepcję. Dobierz neutralizującą kolorystykę. To Ty decydujesz czy we wnętrzach utrzymasz ciepłe barwy czy żaluzje zapewnią Ci ten klimat. Żaluzje drewniane zapewnią Ci klimat boho we wnętrzach, ale też sprawdzą się w bardzo nowoczesnych wnętrzach. Nie wierzysz? Zaprojektuj swój mood board. Zamów próbki, podejrzyj realizacje.
Jeśli w twoich wnętrzach panuje monochromatyczność, to pomyśl o kolorowych dodatkach. Idealnym i bardzo nowoczesnym typem osłon okiennych będą plisy. Ich wysoka jakość tkanin, różnorodność rozwiązań i bardzo bogata kolorystyka świetnie sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu. W kolekcji plis Anwis są tkaniny o różnych strukturach, różnej przezierności i różnych ciekawych wzorach. Tkaniny plisowane mają ciekawą strukturę, pomyśl o nich, przy tworzeniu własnego mood boardu.
Przykładowe mood boardy
Im bardziej szczegółowa będzie Twoja tablica inspiracji tym lepiej, wówczas nie powinno być podczas realizacji projektu wiele niespodzianek, na pewno nie kolorystycznych.
Mam nadzieję, że mój artykuł zachęcił Cię do stworzenia tablicy inspiracji dla swojego wnętrza. Pamiętaj nie muszą to być gruntowne zmiany od razu, ale mood board to świetny początek czegoś nowego, możliwie że czegoś ekscytującego.